Koszulki z nadrukiem. Jak o nie dbać

Nadruk na koszulkach to pomysł, który pojawił się masowo już we wczesnych latach osiemdziesiątych. Od tego czasu T-Shirty z indywidualnymi lub masowymi nadrukami rozpowszechniły się na cały świat i zajęły półki w szafach zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie wszyscy jednak wiedzą, że odzież tego typu wymaga szczególnej pielęgnacji i wyjątkowo starannego obchodzenia się z nimi. W innym wypadku bardzo szybko nadruk na koszulkach stanie się niewidoczny i popękany.

Nadruk na koszulkach

Niewłaściwie obchodzenie się z koszulkami z nadrukiem spowoduje, że staną się one matowe oraz wyblakłe. Mogą też ulec skurczeniu a sam nadruk stanie się po prostu nieczytelny. Zanim nadrukowane koszulki znajdą się w pralce, powinniśmy skrupulatnie przeczytać wszelkie informacje od producenta, które znajdziemy na metce. Jeśli zastosujemy się do wszystkich wskazówek, nadruk na koszulkach będzie utrzymywał się dłużej niż dwa sezony, a sama odzież nie rozciągnie się lub nie skurczy. Niestety większość z nas odcina kłujące i przeszkadzające w codziennym użytkowaniu metki i to głównie dla nich zebraliśmy zestaw poniższych porad.

 

Oczywiście kluczem do sukcesu jest jakość samej koszulki i wykonanego na niej nadruku. Jeśli sam produkt jest, mówiąc oględnie, tandetny, to nawet jeśli będziemy na niego chuchać i dmuchać, to musimy się liczyć z tym, że koszulka bardzo szybko przestanie wyglądać atrakcyjnie i schludnie. Wszystko zależy od jakości materiału, techniki barwienia, użytych barwników oraz sumienności wykonanego nadruku. Załóżmy jednak do celów roboczych, że mamy do czynienia z koszulką dobrej jakości, a sam nadruk został wykonany poprawnie.

 

Przede wszystkim taka odzież pierzemy ręcznie. Teoretycznie nowoczesne pralki wyposażone są w specjalne programy, które zostały zaprogramowane do prania delikatnych tkanin, ale najlepsze efekty osiągniemy, miętosząc naszą ulubioną koszulkę w misce z ciepłą wodą. Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z pralki, pamiętajmy, aby koszulkę przewrócić na drugą stronę. Ten prosty zabieg znacząco wydłuży żywotność samego nadruku. Temperatura wody nie powinna przekraczać czterdziestu stopni Celsjusza. Wśród wielu osób pokutuje przekonanie, które każe im sądzić, że tylko w gorącej wodzie można skutecznie wyprać odzież. Współcześnie jednak na rynku bez trudu znajdziemy środki piorące, które potrafią radzić sobie z zabrudzeniami nawet w letniej czy wręcz zimnej wodzie. Całkowicie zabronione jest korzystanie ze wszelkich odplamiaczy i wybielaczy. Zwłaszcza stosowane na całość koszulki, spowodują one bardzo szybkie zniszczenie nadruku.

 

Suszyć koszulkę należy poza suszarką bębnową. Woda z produktu powinna ociekać samoczynnie. Należy ją jednak powiesić w warunkach temperatury pokojowej i broń boże nie wywieszać do suszenia na słońce bezpośrednio po wypraniu. Koszulka, która będzie ociekać w pełnym słońcu, jest praktycznie skazana na zniszczenie. Pod wpływem ciepła może ona nie tylko zmienić swój kształt, ale też pomarszczyć się lub zmienić kolor i kształt samego nadruku. Te same zasady obowiązują podczas prasowania. Temperatura żelazka nie powinna przekraczać stu pięćdziesięciu stopni. W innym wypadku odkształcimy nadruk. Dodatkowo należy pamiętać, aby prasować odzież zawsze wywróconą na lewą stronę. Dzięki takim zabiegom mamy gwarancje, że nasza koszulka posłuży nam długo i będzie wyglądała atrakcyjnie oraz świeżo.