Zalety i wady sitodruku

Sitodruk to jeden z najpopularniejszych rodzajów druku. Chętnie wykorzystywany jest do wykonywania nadruków na tekstyliach, jednak może posłużyć do nanoszenie grafiki na wiele innych powierzchni. Oto najważniejsze zalety i wady sitodruku.

 

Popularność

Sitodruk stanowi technikę bardzo szeroko rozpowszechnioną. Stąd w każdym większym mieście znajdziemy co najmniej kilka firm zajmujących się wykonywaniem nadruków za jej pomocą. W przypadku wielu drukarni istnieje ponadto możliwość złożenia zamówienia przez Internet.

 

Trwałość

Nadruki wykonane techniką sitodruku na tekstyliach odznaczają się wysoką trwałością i odpornością na wielokrotne cykle prania. Zazwyczaj przyjmuje się, że profesjonalnie naniesiona grafika powinna okazać się trwalsza niż materiał, z którego uszyta została koszulka, bluza lub inny przedmiot.

 

Kolorowe wydruki

Sitodruk umożliwia wykonywanie nadruków składających się z wielu kolorów, jednak najczęściej zaleca się stosowanie tylko i wyłącznie jednego lub dwóch. Dlaczego? Otóż przyczyna takiego stanu rzeczy w prosty sposób wynika ze specyfiki sitodruku. Każda barwa musi być nanoszona oddzielnie, przy użyciu odrębnego szablonu (sita).

 

Decydując się na druk w kilku kolorach, musimy więc liczyć się z wyższą ceną (szczególnie w przypadku najmniejszych zamówień, gdy przygotowanie szablonu stanowi istotną część kosztów), a także wydłużonym czasem realizacji.

 

Cena

Sitodruk nie jest drogi, jednak ostateczna cena jest zazwyczaj silnie uzależniona od wielkości zamówienia. Bez względu na ilość wykonywanych nadruków, zachodzi bowiem potrzeba opracowania sit. Stąd większość firm nie zajmuje się realizacją niewielkich zleceń, skupiając swoją uwagę na klientach zamawiających druk setek lub tysięcy grafik.

 

Różne typy powierzchni

Choć technika sitodruku znajduje największe zastosowanie w ozdabianiu koszulek, bluz czy toreb, bywa również wykorzystywana do drukowania na kartonie czy drewnie. Co więcej, istnieje możliwość nanoszenia grafik na powierzchnie o niestandardowych kształtach.