Haft komputerowy jako następca haftu ręcznego

Pięknie haftowane elementy odzieży, jak również szeroko rozumiane akcesoria tekstylne to elementy ozdobne, które są znane i stosowane praktycznie już od czasów starożytnych. Wiadomo jednak, że w dawnych wiekach nikt nie słyszał o istnieniu komputera, a hafty wykonywano wyłącznie ręcznie.

W wielu XIX pojawił się haft maszynowy, zapewniając szybsze i znacznie wykonywanie prac hafciarskich. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest haft maszynowy.

 

Zalety haftu maszynowego

 

Na pierwszy rzut oka haft maszynowy nie różni się niczym od tradycyjnego haftu ręcznego, nietrudno jednak zauważyć, że w pierwszym przypadku przedmiotowy haft powstaje w wyniku pracy człowieka, natomiast haft komputerowy koordynowany jest przez komputerową aplikację.

Wykorzystanie innowacyjnej techniki, jaką są aplikacje komputerowe, pozwala wykonać haft komputerowy niemalże na każdym rozwiązaniu odzieżowym oraz akcesorium tekstylnym, bez względu na to, czy jest to koszulka, czapka, bluza czy też piórnik lub tekstylna torba.

Haft komputerowy pozwala wykonać za pomocą odpowiedniej techniki nawet najdelikatniejszą ozdobę niemalże na każdej tkaninie. Inaczej rzecz ujmując, haft komputerowy pozwala wyhaftować idealne logo, grafikę, obraz, a także napis.

Niepodważalną zaletą, którą odznacza się haft komputerowy, jest trwałość i staranność wykonania, a także precyzyjne odwzorowanie konkretnego motywu czy grafiki. Należy jednak pamiętać, że ważnym czynnikiem w tym przypadku jest przede wszystkim bardzo wysoka jakość nici oraz doskonały projekt.

Wykonanie haftu ręcznego wymaga sporych nakładów czasowych, w przypadku rozwiązań komputerowych działania te zostały zniwelowane do niezbędnego minimum, dzięki czemu haft komputerowy sprawdza się idealnie w przypadku zleceń realizowanych dla klientów biznesowych.

 

Oryginalny i wyjątkowy haft za pomocą nici metalizacyjnej

 

Haft komputerowy to rozwiązanie, który można wykonać bezpośrednio na odzieży czy gadżetach tekstylnych, jak i wykonać w postaci efektownych naszywek.

Istotną kwestię w tym przypadku spełniają nici – wybór konkretnej propozycji w istotny sposób wpływa na efekt końcowy. Godne uwagi są przede wszystkim nici metalizujące, dostępne w szerokiej palecie odcieni. Nici metalizujące wykorzystywane są w szczególnych sytuacjach, m.in. do wykonania haftu na sztandarach i ważnych elementach dekoracyjnych. Najczęściej stosowane są nici metalizujące w odcieniu srebra i złota, równie popularne są propozycje miedziane.

Cechą charakterystyczną nici miedzianych jest cienka, metalopodobna taśma, która imituje prawdziwą nić wykorzystywaną do zdobienia sztandarów, proporców, elementów o charakterze sakralnym oraz heraldycznym.

Elementy wyhaftowane nicią metalizującą spotkać można ponadto w policyjnych naszywkach zawierających gwiazdę.

Wspomniana taśma metalopodobna idealnie sprawdza się w przypadku haftu komputerowego, zapewniając niepowtarzalne efekty końcowe.

W niektórych przypadkach haft komputerowy wykorzystuje nici z plecionym prawdziwym srebrem.

Haft komputerowy wykonywany z użyciem nici metalizujących wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych, które pozwolą wykonać zadanie w sposób zgodny z oczekiwaniami zleceniodawcy.